استودیو انیمیشن پیکسار

استودیوهای انیمیشن پیکسار (به انگلیسی: Pixar Animation Studios)‏ یک شرکت پویانمایی آمریکایی است که در سال ۱۹۸۶ توسط استیو جابز و ادوین کتمول بنیان نهاده شد. این شرکت که در زمینهٔ پویانمایی رایانه‌ای فعالیت می‌کند، در کالیفرنیا قرار دارد.

این شرکت حول بخش گرافیک رایانه‌ای لوکاس فیلم شکل گرفت. این بخش را جابز به یک سوم قیمت مشخص شده به مبلغ ۱۰ میلیون دلار از جرج لوکاس خریده بود.

پیکسار یک دهه بعد با ساخت فیلم‌های پیشرویی مانند «داستان اسباب‌بازی» که با مشارکت والت دیزنی ساخته شدند، معروف و موفق گردید. از آن زمان به بعد این شرکت فیلم‌های پویانمایی دیگری مانند «زندگی یک حشره» (۱۹۹۸)، «داستان اسباب بازی ۲» (۱۹۹۹)، «شرکت هیولاها» (۲۰۰۱)، «در جستجوی نمو» (۲۰۰۳) و «شگفت‌انگیزها» (۲۰۰۴) را ساخته‌است که همهٔ آنها برندهٔ جوایزی بوده‌اند.

فیلم بعدی ساخته شده در پیکسار، ماشین‌ها نام دارد و در سال ۲۰۰۶ نمایش داده شد. همکاری مشترک بعدی پیکسار و والت دیزنی فیلم پویانمایی راتاتویی بود که برنده جایزه اسکار در سال ۲۰۰۷ شد. پس از آن فیلم وال-ای در سال ۲۰۰۸ ساخته شد و این فیلم هم بسیار موفق بود. سپس در سال ۲۰۰۹ انیمشن بالا و در سال ۲۰۱۰ داستان اسباب‌بازی ۳ ساخته شد. در حال حاضر آخرین فیلم پیکسار CARS 2 است و انیمیشن BRAVE در سال{2012} و انیمیشن جدید و بسیار زیبای ان MONSTERS UNIVERSITY در سال {2013}

«برای پرندگان» یکی از فیلم‌های کوتاه پیکسار است که در سال ۲۰۰۰ ساخته شد و در سال ۲۰۰۲ جایزه اسکار دریافت کرد.

در ۲۴ ژانویه سال ۲۰۰۶ شرکت والت دیزنی خبر از توافقات صورت گرفته برای خرید پیکسار به قیمت ۷٬۴ میلیارد دلار داد. شرکت پیکسار هم اکنون زیرمجموعهٔ شرکت والت دیزنی است.

سهام استیو جابز در این شرکت، هم اکنون در حدود یک میلیارد دلار ارزش دارد.